Jak wybrać idealny podkład do twarzy?

Podkłady do twarzy to kosmetyki posiadające różnorodne formuły, których zadaniem jest ujednolicanie cery, niedoskonałości, przy jednoczesnym jej wygładzeniu i nadaniu jej promiennego wyglądu. Są podstawą każdego makijażu, ponieważ stanowią doskonałe tło dla innych produktów kosmetycznych, takich jak bronzer, róż czy cień do powiek.

Podkład płynny, kompaktowy czy sypki

Podkłady do twarzy mogą mieć różnorodne formuły. Pierwszą z nich są podkłady w płynie, które zwykle nazywane są fluidami. Dostępne są w różnych odcieniach i posiadają różne poziomy krycia, od lekkich po gęste zapewniające efekt bardzo wygładzonej skóry. Można je nakładać czubkami palców lub pędzlem, najlepiej z włosiem syntetycznym. Dostępne są także podkłady w postaci kompaktów czy sztyftów. Mają silne właściwości kryjące i doskonale niwelują nierówności skóry i karnację. Są mocno napigmentowane. Można wybrać także podkłady sypkie. Są to na ogół podkłady mineralne o różnym stopniu krycia. Nakłada się je za pomocą puszka do pudru lub pędzla z naturalnego włosia. Wybierając podkłady profesjonalne oraz dobrej jakości podkłady o właściwościach odżywczych, możesz zapewnić swojej skórze całą gamę składników odżywczych. Dzięki nawilżającym właściwościom podkładu skóra będzie pięknie gładka i odmłodzona. Postaw na podkład, który będzie wygodny w użytkowaniu i zapewni Twojej skórze pożądany efekt.

Rodzaje podkładów

  • Podkład kryjący

Jest to kosmetyk przeznaczony do zadań specjalnych, dla skóry problematycznej. Do cery z przebarwieniami, bliznami czy rozszerzonymi naczynkami. Bogata w pigmenty formuła podkładu ma za zadanie wyrównanie kolorytu skóry i ukrycie wszelkie niedoskonałości. Dzięki szerokiej gamie odcieni możesz dostosować podkład do swojego koloru skóry. Stanowi idealną bazę do sesji zdjęciowych, oferując zarówno mocne krycie, jak i naturalny efekt.

  • Podkład matujący

Podkłady matujące są odpowiednie dla cery tłustej i mieszanej. Pochłaniają nadmiar sebum, a także posiada właściwości ograniczające jego wydzielanie. Jest to podkład o mocno matującej formule. Często ma także działanie mocno nawilżające. Zapewnia matowe wykończenie bez efektu maski.

  • Podkład rozświetlający

Jest to podkład dla skóry z pierwszymi oznakami starzenia. Zalecany jest do skóry zmęczonej, poszarzałej. Formuła bogata w pigmenty rozpraszające światło, dzięki temu skóra będzie wyglądać świeżo, promiennie i zdrowo. Rozświetlający podkład pomoże także rozjaśnić cienie pod oczami oraz zredukować plamy i zaczerwienienia.

  • Podkład nawilżający

Odpowiedni dla cery suchej i napiętej. Jego bogaty skład w postaci protein, witamin, jak i kwasu hialuronowego chroni skórę przed czynnikami zewnętrznymi i zapewnia odpowiedni poziom nawilżenia. Podkłady tego typu, często mają także właściwości wygładzające, poprawiające elastyczność. Ujędrniają skórę, spłycają drobne zmarszczki i ograniczają przedwczesne powstawanie nowych. Podkłady nawilżające nie podkreślają suchych skórek.

  • Podkład antybakteryjny

Podkład o właściwościach antybakteryjnych, łagodzących i hamujących rozprzestrzenianie się trądziku. Jest to również podkład bardzo kryjący. Jego zadaniem jest zakrycie wszystkich niedoskonałości skóry. Kupując podkład antybakteryjny, należy wziąć pod uwagę nie tylko jego kolor, ale także skład. Powinien być lekki i niekomedogenny, odpowiedni dla cery wrażliwej. Musi wspomagać funkcjonowanie skóry oraz działać łagodząco i kojąco. Kosmetyki tego typu często posiadają właściwości nawilżające.

  • Podkład liftingujący

Podkłady zalecane do cery dojrzałej, która traci swoją jędrność. Jest to podkład, który pięknie wypełni zmarszczki i delikatnie naciągnie skórę, nadając jej odmłodzony wygląd. Dobry fluid powinien zawierać w sobie retinol, filtry UV, witaminy i inne składniki odżywiające skórę. Podkłady liftingujące wspierają regenerację skóry, dostarczając jej substancji niezbędnych do jej prawidłowego funkcjonowania.

Podkład do twarzy a koloryt skóry

Przed dobraniem podkładu, warto wykonać analizę kolorystyczną i określić swój typ karnacji. Jednym ze sposobów jest przyłożenie do twarzy srebrnej folii aluminiowej. Jeśli skóra będzie na jej tle wyglądała świeżo i promiennie, to znaczy, że jesteś posiadaczką skóry typu zimnego.

Z drugiej strony ciepłe odcienie skóry dobrze komponują się ze złotem. Innym sposobem sprawdzenia rodzaju skóry jest zbadanie żył na nadgarstkach.
Te w kolorze niebieskim, wskazują na typ chłodny, a w zielonym na typ ciepły. Chłodne typy powinny wybierać  podkłady o odcieniu neutralnym, subtelnie różowym lub porcelanowym. Ciepłe natomiast po podkłady o odcieniu beżowym, brzoskwiniowym lub też oliwkowym.

Przed zakupami należy wiedzieć, czy kolor skóry jest ciepły, czy zimny. To głównie zadecyduje o tym, jaki podkład ostatecznie wybrać. Nie zaszkodzi też zaopatrzyć się w dwa fluidy. Jeden ciemniejszy na lato, gdy skóra jest lekko opalona, a drugi, w jaśniejszym odcieniu, zimą, gdy cera jest bledsza.

Na co jeszcze zwrócić uwagę dobierając podkład

Wiesz już, jak dobrać najlepszy podkład pod kątem typów skóry. Koniecznie warto zwrócić uwagę również na to, aby jego kolor możliwie najlepiej komponował się z samym odcieniem twarzy.

Niestety nieumiejętnie dopasowany kolor podkładu może być bardzo widoczne na linii żuchwy i przy szyi. Właściwa tonacja podkreśli naturalny kolor skóry i pozwoli na stworzenie zachwycających makijaży.

Kolor podkładu może mieć przewagę pigmentów żółtych — wtedy mowa o tonacji ciepłej. W tonacji chłodnej jest przewaga pigmentów różowych, a w tonacji neutralnej występuje połączenie jednej i drugiej.