Dlaczego warto praktykować jogę?

Joga to sport przeznaczony dla wszystkich osób, które chcą zwiększyć swoją sprawność fizyczną. Różnorodność ćwiczeń sprawia, że korzystający z niej nie tylko poprawią swoją kondycję, ale także zwiększą siłę konkretnych partii ciała lub pomogą sobie w swoich dolegliwościach. Codzienna praktyka nie musi zajmować wiele czasu, a dobrze dobrana szybko przyniesie spodziewane efekty.

Odrobina ruchu dla organizmu

Lekarze i międzynarodowe organizacje skupiające się na zdrowiu są ze sobą zgodni: każda osoba powinna przynajmniej raz dziennie poświęcić chwilę na wysiłek fizyczny. Może być to spacer albo godzina ćwiczeń na siłowni, ale te osoby, które nie mają na to czasu albo miejsca, mogą zdecydować się na praktykowanie jogi u siebie w domu. Wszystko, czego do tego potrzeba, to porządnie wykonana mata lub materac do ćwiczeń. Niektóre asany wykonuje się na stojąco, co sprawia, że nawet taki sprzęt nie zawsze będzie wymagany. Dzięki jodze można wyprowadzić do swojego życia niewymagający ruch.

Polepszenie swojej kondycji i sprawności

Osoby praktykujące jogę nie muszą wybierać dla siebie trudnych ćwiczeń, mogą poprzestać na takich, które są dla nich proste i lekkie. Jednak ci, którzy chcą cały czas powiększać swoją wiedzę i uczyć się nowych rzeczy prędzej czy później natkną się na asany i ćwiczenia, które będą wymagające. Poprawnie i regularnie wykonywane wpłyną znacząco na kondycję i sprawność fizyczną. Chodzi tu szczególnie o pozycje rozciągające oraz wymagające użycia siły, ale także te techniki, które stawiają na szybkie zmienienie pozycji. Taka praktyka wpływa pozytywnie na jakość życia.

Pomoc w komplikacjach zdrowotnych

Joga nie jest lekarstwem na poważne choroby czy zagrażające życiu nowotwory, ale doskonale poradzi sobie z bólami kręgosłupa, głowy, kończyn czy nawet brzucha. Poprawnie dobrane ćwiczenia pomagają rozluźniać mięśnie, prostować skrzywione stawy i wzmacniać je, dzięki czemu w przyszłości będą bardziej odporne na przeciążenia. Taka praktyka jest zalecana szczególnie osobom pracującym przy komputerze lub w jednej pozycji przez cały dzień, ale może być także relaksacyjna i pomagać na ból mięśni pracownikom fizycznym. W tym wypadku bardzo ważne jest prawidłowe dobranie ćwiczeń.

Źródło: https://www.sportnews.pl/