Zadbaj o swoje stopy – to naprawdę ważne!

W ciągu dnia niewiele uwagi poświęcamy swoim stopom. Zwracamy na nie uwagę głównie latem, gdy mają dobrze wyglądać w sandałkach i klapkach. Wtedy podejmujemy intensywne zabiegi, stosujemy skarpetki złuszczające, peelingi, maski i kremy.

Jednak zdrowe stopy to nie tylko te, które dobrze wyglądają.

Zdrowe stopy – zdrowe ciało

Od stóp zależy wygląd całego ciała. Halluksy, odciski, pęcherze to nie tylko problem estetyczny, ale przede wszystkim znak, że stopy nie funkcjonują prawidłowo.

Nosząc codziennie ciężar całego ciała, pod koniec dnia zasługują na chwilę uwagi. Masaż dłońmi, ćwiczenia rozciągające oraz rolowanie na piłeczce lub nawet zwykłej butelce to absolutne minimum, które pozwoli stopom zrelaksować się po wysiłku i lepiej wypocząć w nocy. Warto również na chwilę oprzeć je wyżej niż resztę ciała, np. o ścianę. Dzięki temu poprawi się ukrwienie, a ewentualne obrzęki szybciej znikną. Prawidłowo funkcjonujące stopy sprawiają, że cała reszta ciała działa prawidłowo: począwszy od kolan, poprzez biodra, cały kręgosłup, na szyi i głowie skończywszy. Organizm to system połączonych elementów, a problemy z postawą najczęściej zaczynają się właśnie od stóp.

Odpowiednie obuwie pozwoli dobrze zadbać o Twoje stopy

Przez całe lata wciskamy stopy w obuwie, które zostało uznane za kulturowo odpowiednie, jednak nie jest najlepsze dla naszego zdrowia. Wąskie noski w obuwiu sprawiają, że palce stopy są nieustannie ściśnięte, nie mają możliwości swobodnie pracować ani w ogóle się poruszać, co negatywnie wpływa na cały wzorzec chodu. Zwolennicy tzw. bosych butów (barefoot shoes) przekonują, że stopa nie potrzebuje ani dodatkowej amortyzacji, ani obcasa, by dobrze pracować. Obuwie w kształcie stopy zapewnia jej luz i swobodę niezbędne do prawidłowej pracy.

Nie wygląda tak, jak konwencjonalne buty, jeśli jednak zdrowie stóp i całego ciała jest dla nas ważne, warto zainwestować w buty typu barefoot i cieszyć się nieskrępowaną swobodą stóp.